An Foclóir Beag - Ceartúcháin

FOILSITHE AG 'AN GÚM'

Dictionary Generator


Aimsigh focal

Scríobh focal Gaelige

Go díreach Mar tús Mar cuid Críoch Le Fuaimeanna cosúil le Breathnaíonn mhaith






 

Torthaí ón cuardach

TABRAIM [] : Amharc i gcomhthéacs

TABRAIM
{imperative}..... {singular} TABHAIR, pret. CHUGAS )See TUGAIM), {verbal} TABHAIRT, dsp, form of DO-BHEIRIM (which see), {transitive verb} and {intransitive}, I give, {et cetera};
TABHAIR DHAM, give me, {often} {pronounced} TURAM, TARAM, TRUM ({Regional:Mumhan}) TABHAIR AN ÁITH GO MAIDIN DI, put it in the kiln till morning;
TABHAIR MO MHEAS , convey my respects to him;
this form is {often} used absolutely and cons jugated regularly in all parts, except in pret.
[1]
Sínigh isteach