An Foclóir Beag - Ceartúcháin

FOILSITHE AG 'AN GÚM'

Dictionary Generator


Aimsigh focal

Scríobh focal Gaelige

Go díreach Mar tús Mar cuid Críoch Le Fuaimeanna cosúil le Breathnaíonn mhaith






 

Torthaí ón cuardach

BHÁRACH [] : Amharc i gcomhthéacs

BHÁRACH
{masculine}, to-morrow;
i MBHÁRACH, te morrow;
AR MAIDIN I MBHÁRACH, next morning;
AR N-A BHHÁRACH ( HAR N-A BHÁI REACH, {Regional:Donegal}), on the morrow;
AR N-A BHHÁRACH, on the morrow ({feminine} {feminine});
Ó 'NDIU GO DTÍ I MBHHÁRACH, from te-day till tomorrow, from day to day. (The {nominative} BÁRACH is not used;
the first syllable in the oblique cases is {pronounced} MBÁIR {generally} but MBÁRACH is still heard in {Regional:North Connaught});
ARBHÚ I MBHÁRACH, the day after to-morrow;
FAID AN LAE I MBÁRAIGH ANN, he is very tall.
[1]
Sínigh isteach